Warto wiedzieć

Obiektyw do smartfona – czemu służy i czy warto go kupić?

W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi podróżuje z aparatem – wykonywanie zdjęć telefonem stało się już normą. Przyczynił się do tego przede wszystkim rozwój technologii, producenci smartfonów oferują nam coraz to bardziej zaawansowane urządzania, które potrafią robić zdjęcia naprawdę wysokiej jakości – jeżeli jednak jesteś pasjonatem fotografii, nawet najlepszy aparat w smartfonie może nie spełnić Twoich oczekiwać, a wówczas z pomocą może przyjść obiektyw do smartfona.

Efekty, jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu dodatkowego obiektywu

Na rynku dostępnych jest już naprawdę sporo różnorodnych obiektywów, które stwarzają możliwości uzyskania efektów takich jak rybie oko, makro czy szeroki kąt widzenia – do dyspozycji mamy również urządzenia 3w1, które oferują wszystkie te efekty jednocześnie.

Takie obiektywy dają nam więc naprawdę szerokie możliwości – dzięki funkcji rybiego oka możemy uzyskać ujęcie kołowe z wypukłym środkiem, z kolei efekt makro pozwoli nam fotografować niezwykle małe detale, przy uzyskaniu maksymalnej szczegółowości. Najbardziej cenioną funkcją pozostaje jednak poszerzenie kąta widzenia. Obiektyw szerokokątny sprawia, że kąt widzenia może wynieść nawet 180 stopni (obiektyw CLIPPO), co w porównaniu do wbudowanych w smartfonach obiektywach z zakresem widzenia od 30 do 80 stopni robi naprawdę spore wrażenie.

Różnorodne modele i zakres cenowy

Rynek dodatkowych obiektywów do smartfonów wciąż się rozwija. Wybierając tańsze rozwiązania, a więc takie, które np. składają się z zestawu trzech oddzielnych obiektywów (z których każdy odpowiada za inny efekt) musimy się liczyć z ciągłym wkręcaniem i wykręcaniem, co z pewnością może sprawić, że nie raz umknie nam ciekawe ujęcie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są produkty bardziej profesjonalne, choć oczywiście droższe takie jak wspomniany już wcześniej obiektyw do telefonu #CLIPPO, który zapewnia zdecydowanie większy komfort użytkowania, dzięki temu, że jedno urządzenia daje nam możliwość korzystania z wszystkich trzech efektów.

Jeżeli chodzi o ceny, to najprostsze urządzenia można nabyć już za nieco ponad 10 zł, z kolei najlepsze modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych, co oczywiście nie oznacza, że gdzieś pomiędzy nie znajdziemy obiektywów oferujących naprawdę zadowalające możliwości.

Czy taki gadżet się sprawdza?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak często wykorzystujemy telefon jako aparat – jeżeli wykonujemy nim naprawdę dużą ilość zdjęć oraz zależy nam na uzyskiwaniu ciekawych efektów, a także, a może przede wszystkim na dobrej jakości, to z pewnością warto zainwestować w takie rozwiązanie. Dodatkowy obiektyw poprawi jakość zdjęć oraz sprawi, że ujęcia staną się ciekawsze i bardziej atrakcyjne, a także będą bardziej przypominały te wykonywane profesjonalnym sprzętem. Pamiętajmy jednak, że to wciąż tylko gadżet, który nie zastąpi prawdziwej lustrzanki i profesjonalnych obiektywów!

Ocena:
[Ilość: 1 Średnia: 5]