Warto wiedzieć

Jaki obiektyw do makro wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Z pewnością niejednokrotnie pasjonaci i hobbiści fotografii makro zastanawiali się jaki sprzęt mógłby poprawić jakość tego typu zdjęć. Poza licznymi czynnikami zewnętrznymi oczywiście można zainwestować w lepszy sprzęt do zdjęć makro. Czy odpowiedni obiektyw poprawi jakoś naszych zdjęć? Jeśli tak to, jakiego rodzaju obiektyw wybrać i które z modeli są najlepsze? I co najważniejsze na co zwrócić uwagę wybierając obiektyw do makro?

Dlaczego i czy warto kupić obiektyw do makro?

Zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów panuje przekonanie, że dobrze zrobione zdjęcie makro to nie lada wyzwanie. Zwrócić uwagę należy nie tylko na odpowiednią ekspozycję i światło. Należy również dopasować odpowiedni kadr, aby uzyskać doskonałą ostrość fotografowanego obiektu. Szczegóły i detale w tego typu fotografii mają ogromne znaczenie, bo przecież na nich skupia się w głównej mierze istota tego typu zdjęć. Dobrze dobrany obiektyw do makro zapewni najwyższa szczegółowość i rozdzielczość zdjęć.

Oczywiście poza fotografowaniem owadów, kwiatów czy portretów z pewnością dany obiektyw powinien zapewnić dobrą jakoś innych zdjęć z „normalnej” odległości. Obiektyw do makro o wartości 100 mm będzie w miarę uniwersalny i umożliwi wykonanie zdjęcia portretowego jak np. ręcznie wykonanej biżuterii z wszelkimi detalami. Fotografia makro to przede wszystkim staranność, dokładność i cierpliwość w celu uchwycenia najciekawszych detali. Zaopatrując się w odpowiedni obiektyw do makro jesteśmy w stanie zdecydowanie podnieść jakoś robionych przez nas zdjęć.

Ranking obiektywów makro w 2019 roku

RankingAparatProducentCena
1Obiektyw Sigma 70-300mm f/4.0-5.6 DG Macro NikonSigmaAktualna Cena
2Obiektyw Tokina AT-X 100mm f/2.8 AF Pro D FX Macro NikonTokinaAktualna Cena
3Obiektyw Tamron AF SP 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) Nikon (A09NII)TamronAktualna Cena
4Obiektyw Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Canon (883954)SigmaAktualna Cena
5Obiektyw Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Nikon (A17NII)TamronAktualna Cena

Zastosowanie obiektywu do makro i ważne parametry.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup odpowiedniego obiektywu do fotografii makro powinniśmy zwrócić uwagę na dwa parametry:

  1. skala odwzorowania (stosunek obrazu do rzeczywistych rozmiarów obiektu) Przy skali 1:2 lub 1:4 zrobimy zdjęcie, ale już np. przy drobnym owadzie zdjęcie straci na jakości
  2. odległość aparatu od fotografowanego obiektu

Podczas wykonywania zdjęć makro warto kierować się zasadą: odległość fotografowanego obiektu do obiektywu powinna wynosić dwukrotność ogniskowej obiektywu. Odpowiednio dobrany obiektyw umożliwi zrobienie jasnych zdjęć o zdecydowanie lepszej jakości, a fotografowany obiekt będzie miał rzeczywiste, naturalne rozmiary. Kropla wody, kwiatek czy owad przy dobrze dobranym obiektywie będą wyglądać jak prawdziwe.

Ważna uwaga, która czasami dla laika bywa myląca to w danych technicznych obiektywu to „minimalna odległość od obiektu”. Oznacza ona odległość od obiektu do tylnego punktu ogniskowania obiektywu, który znajduje się na tej samej płaszczyźnie przetwornika obrazu w korpusie aparatu natomiast „odległość robocza” to miara pomiędzy obiektem a przednim elementem obiektywu.

Dość istotny w fotografii makro jest autofokus, który w tego typu obiektywach musi pracować cicho oraz być celny i szybki. Przy ręcznym ustawianiu ostrości wszystko powinno chodzić płynnie. Zbyt duży hałas może nam utrudnić pracę i spłoszyć nasz potencjalny obiekt do fotografowania. Przy zakupie obiektywu makro możemy pokusić się o taki z optyczną stabilizacją obrazu lub kupić dodatkowy statyw. W fotografii makro stabilizacja ma wpływa na jakość robionych zdjęć. Ważna jest również przesłona, a jej otwarcie wpływa na naświetlenie kompozycji i jej ostrość. Chcąc otrzymać dobrej jakości zdjęcia makro należy trzymać się otwarcia przesłony na poziomie f/3.5-4. Szersze jej ustawienie zmniejszy ostrość, a mniejsze negatywnie wpłynie na oświetlenie.

lisc makro

Inne cechy o, których warto wiedzieć w przypadku makrobiektywów

Makroobiektywy są projektowane tak, aby zapewnić optymalne parametry optyczne przy bardzo niedużej odległości od fotografowanego obiektu, a ich ostrość jest zwykle najwyższa przy krótkich odległościach. Nie oznacza to jednak, że można ich używać wyłącznie do makrofotografii. Wiele makroobiektywów wykazuje doskonałe właściwości także podczas fotografowania typowych obiektów ze standardowych odległości.

Kolejną cechą makroobiektywów, na która należy zwrócić uwagę w przypadku używania ich przy krótkim zakresie jest bardzo wąska głębia ostrości. Oznacza to, że musi być bardzo dobrze wyregulowana, aby można było uchwycić pożądane szczegóły. W niektórych obiektywach, aby uzyskać odpowiednią głębię ostrości, należy zmniejszyć przysłonę o kilka poziomów. Płytka głębia ostrości może być dużym plusem podkreślającym ostrość szczegółów, rozmywając i tłumiąc rozpraszające tło.

Podsumowanie

Oczywiście wybór odpowiedniego obiektywu do makro nie będzie prostą decyzją. Wszystko zależy od środków, jakimi dysponujemy i do jakich celów będzie nam służył. Czy będziemy używali obiektywu tylko do zdjęć makro, czy też musimy zaopatrzyć się w bardziej uniwersalny model. Warto zapoznać się z wymaganą specyfikacją i śledzić rankingi.

zdjęcia makro

Ocena:
[Ilość: 1 Średnia: 5]