Warto wiedzieć

Jak uniknąć szumów na zdjęciach?

Każdy z pewnością niejednokrotnie spotkał się z zagadnieniem szumu na zdjęciach. Z tym problemem musi sobie radzić każdy fotograf, ponieważ jest on w stanie zepsuć nawet najbardziej perfekcyjnie skomponowany obraz.

Małe kropeczki, kolorowe ziarenka niejednego fotografa wyprowadzą z równowagi. Czym są tak naprawdę szumy na zdjęciach? Jak można sobie z nimi poradzić, aby nasze obrazy zachwycały i były jak najlepszej jakości.

Szumy na zdjęciach – krótka definicja

Szumy powstają w wyniku zakłóceń powstałych na matrycy światłoczułej i są to nic innego jak zmiany w obrazie cyfrowym, ale nie są związane z fotografowaną sceną. Szum nasila się na wyższych czułościach, przy długich ekspozycjach i w słabym oświetleniu. Niezależnie od tego, czy wprowadzimy zmiany w ustawieniach aparatu, czy zechcemy poprawić obraz w Lightroomie jest parę wskazówek, które pozwolą wyeliminować szum.

Szum cyfrowy, a czułość ISO

Najczęściej szum na zdjęciach powstaję, gdy czułość aparatu jest przesunięta poza poziom, który jest w stanie obsłużyć. Ma to miejsce, gdy fotografujemy z wysokim ustawieniem ISO. ISO określa nic innego jak wrażliwość czujnika na światło. Należy do tzw. trójkąta ekspozycji wraz z przysłoną i czasem otwarcia. Chcąc wykonywać zdjęcia o dobrej ostrości należy utrzymywać ISO na jak najniższym poziomie. Jeśli fotografujemy przy w słabym oświetleniu, można użyć statywu lub lampy błyskowej. Jeśli żadna z tych opcji nie zapewnia prawidłowej ekspozycji, musisz przesunąć ISO wyżej. Można wykonać parę zdjęć testowych, aby dowiedzieć się, na jakim poziomie ustawienia ISO aparatu zaczynają obniżać jakość obrazu. Przy słabszym oświetleniu ustawić można dłuższy czas otwarcia migawki oraz wybrać większy otwór przesłony. Każdy aparat będzie miał inne możliwości. Lustrzanki zwykle mogą robić dobrej jakości zdjęcia przy czułości ISO 1600, smartfony mogą pokazywać szumy już przy wartości ISO 400 i wyżej. Przy wartości ISO 100 i podwaja się również czułość. Przykładowo aparat będzie rysować czterokrotnie więcej światła przy czułości ISO 1600 niż przy ISO 100. W aparatach istnieje również możliwość ustawienia w trybie auto ISO. Wiele aparatów pozwala ustawić maksymalną czułość ISO nawet w trybie automatycznym, więc można z tego skorzystać.

Sposoby na unikanie szumów

Używanie w ustawieniach aparatu funkcji redukcji szumów

W większości aparatów dostępna jest funkcja o nazwie Redukcja szumów wysokiej czułości ISO lub Redukcja szumów długiej ekspozycji. Jeśli fotografuje się z dużą czułością ISO warto jest włączyć tę funkcję. Dzięki niej aparat analizuje obraz i szuka pikseli, które są nieprawidłowo renderowane. Zajmuje to zwykle tak długo, jak długi jest czas ekspozycji. Jeśli zostało wykonane zdjęcie o długości 30 sekund, aparat wykona analizę i korektę, która potrwa do 30 sekund. Sposób ten sprawdza się przy krótkich ekspozycjach, ponieważ przy dłuższych zajmuje więcej czasu, ale zawsze poprawia jakość obrazu.

Co zrobić podczas długich ekspozycji?

Jak zawsze należy testować i eksperymentować, ale jeśli ekspozycja, ale jeśli ekspozycja jest za długa, czujnik aparatu może zacząć się nagrzewać, a piksele będą renderować nieprawidłowe kolory i ekspozycję. Kluczową kwestią jest znajomość swojego aparatu oraz jego ustawień. Zapewni to wspaniałe zdjęcia i łatwą ich edycję.

RAW

Nie wszyscy są zwolennikami robienia zdjęć w formacie RAW. Sprawdza się on bardzo dobrze, gdy światło jest słabsze i obrazy JPEG już mają kompresję. Oznacza to, że na obrazie są już pewne szumy i tak zwane artefakty JPEG. Jeśli używasz wysokiej czułości ISO z plikami JPEG, szum może być jeszcze gorszy.

Więcej światła

Brak odpowiedniego oświetlenia zdecydowanie wpływa na powstawanie szumów. Prócz tradycyjnie wbudowanej lampy błyskowej można wykorzystać biała blenda, lampa studyjna lub światło słoneczne. Niekiedy zrobienie paru kroków w kierunku okna zdecydowanie poprawi jakość wykonywanych zdjęć.

Niwelowanie szumów w Lightroomie lub Photoshopie

Po wykonaniu zdjęcia z pewnością otworzyć i ocenić go można Lightroom, lub Photoshopie. Bardzo dobrym pomysłem jest powiększenie obrazu do 100%, aby zobaczyć rzeczywiste szczegóły szumu na obrazie. Po dokonaniu zmian upewnić należy się, że powiększasz obraz do 100% (1: 1 w Lightroom), ale także pomniejsz, by zobaczyć pełny obraz, aby upewnić się, że całość wygląda dobrze. Kontrolki w Lightroom i Photoshop Camera Raw są prawie takie same. W Lightroom znajdziemy narzędzia Redukcja szumów w module Develop, a w Camera Raw Detail. Tak naprawdę nie istnieją żadne standardowe ustawienia, ponieważ dla każdego zdjęcia będą one inne. Należy jak zawsze eksperymentować i obserwować jak zmienia się obraz. Każdy suwak przesuwa się w górę iw dół i wtedy należy uważnie obserwować. Najlepiej robić to na powiększam obrazie o 100% i kontrolować jak wygląda całość. Być może jest to nużące zajęcie, ale wykonane poprawnie będzie w stanie wyeliminować większość nieestetycznych szumów w niemal każdym obrazie.

Podsumowanie

Chcąc zminimalizować szumy na zdjęciach użyć należy najniższego użytecznego ISO, a gdy jest zbyt ciemno warto użyć statywu. Gdy aparat jest nieruchomo, zamiast zwiększać ISO, można wydłużyć czas naświetlania zdjęcia, ponieważ kiedy wydłużamy czas naświetlania, więcej światła wpada na matrycę, a zdjęcie będzie jaśniejsze bez podwyższania ISO oraz pozbawione szumów. Przy fotografowaniu scen dynamicznych wydłużenie czasu naświetlania spowoduje, że aktywna postać będzie rozmazana toteż wydłużenie czasu naświetlania  będzie miało sens przy scenach statycznych.   Poza wymienionymi metodami sprawdzają się lepsze aparaty, z lepszymi matrycami. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele i każda praktyka na innym sprzęcie i w innych okolicznościach będzie dawała różne efekty.

Ocena:
[Ilość: 0 Średnia: 0]