Warto wiedzieć

Jak robić dobre zdjęcia makro i jaki obiektyw wybrać – wskazówki dla początkujących

Makrofotografia to najczęściej zdjęcia przyrody roślin i owadów, ale co do możliwości to są one ogromne. Tego typu zdjęcia wychodzą przepiękne, jeśli obiektem naszych zainteresowań stanie się np. ręcznie wykonana biżuteria.

Makrofotografia to przepustka do innego świata, fascynującej, zaczarowanej krainy często niedostępnej gołym okiem. Jeśli fotografia makro jest bliska naszemu sercu i chcemy się skupić na niej powinniśmy wiedzieć, w jaki sprzęt się zaopatrzyć i co będzie dla nas najważniejsze. Dziś postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie: jaki obiektyw do zdjęć makro będzie najlepszy? Co powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z fotografią makro.

Obiektyw do zdjęć makro – jaki wybrać?

Skupiając się na fotografii makro większość obiektywów daje możliwość wykonania zdjęcia już w około 20 cm odległości od obiektu, który nas interesuje. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wykonywania zdjęć z bardzo bliskiej odległości i co bardzo ważne dokładne odwzorowanie geometrii obrazu. Przy nieodpowiednim obiektywnie do makrofotografii otrzymamy efekt tzw. rybiego oka. Dlatego zaprojektowane są w ten sposób, aby dystorsja ta nie występowała.

zdjęcie makro oka

Do fotografii makro używane są obiektywy z ogniskową od 50 do nawet 200 mm – te o mniejszej wartości ogniskowej służą do wykonywania zdjęć w skali 1:1, a o dużej ogniskowej służą do wykonywania fotografii w dużym powiększeniu (przy 200 mm jest to ok. 5:1). Na rynku spotkać możemy również zmiennoogniskowe obiektywy makro. Dobrej jakości obiektywy makro są bardzo drogie i mają poza zdjęciami zbliżeniowymi bardzo ograniczone zastosowanie. Tańszym rozwiązaniem od obiektywów makro jest stosowanie tzw. pierścieni makro (zobacz: Jak robić dobre zdjęcia makro bez obiektywu makro?), które zakłada się między aparat a zwykły obiektyw. Daje to jednak znacznie gorszy efekt od profesjonalnych obiektywów makro, gdyż pierścienie zwiększają ryzyko wystąpienia silnych aberracji chromatycznych i flar.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby otrzymać dobre, ostre zdjęcia podstawowym narzędziem jest statyw. Niezależnie od tego, czy mamy aparat kompaktowy, czy lustrzankę, przyda się jakaś powierzchnia odbijająca, która pozwoli modelować światło – choćby tylko po to, żeby nieco doświetlić fotografowany obiekt i rozjaśnić cienie. Oczywiście każdy entuzjasta tego typu fotografii powinien uzbroić się w cierpliwość.

zdjęcie makro wody

Warto na spokojnie poobserwować obiekt, ale jak wykonać zdjęcie np. szybkiej pszczółce, która na chwilę przysiada na kwiatku. Wybieramy kwiat, ustawiamy statyw, aparat i czekamy na odpowiedni moment. Statyw pozwoli na uwolnienie ręki, dzięki której jesteśmy w stanie przytrzymać roślinę w pozycji, która nam najbardziej będzie odpowiadała, a w przypadku kiedy owad usiądzie na naszym kwiatku, jesteśmy w stanie nakierować go odpowiednio w stronę obiektywu tak, abyśmy mogli wykonać zaplanowane zdjęcie.

Na zakończenie

Chcąc zakupić porządny i profesjonalny obiektyw do makrofotografii musimy liczyć się z wydatkiem około 2 000zł. Jeśli nie dysponujemy tego typu budżetem to zdecydujemy się na zakup obiektywu, wybrać szkło o większej ogniskowej. Ułatwia to zdecydowanie fotografowanie – możemy stanąć dalej, nie musimy się obawiać, że spłoszymy fotografowany obiekt.

Niekoniecznie warto kupować obiektywy makro z bardzo małą odległością ostrzenia. Można spotkać szkła, jakie są w stanie uzyskać ostrość w odległości 2 cm. W takiej optyce pojawia się jednak problem z oświetleniem danego przedmiotu. Jak zawsze dobry wybór dla każdego może być inny.

Ocena:
[Ilość: 1 Średnia: 5]