Warto wiedzieć

Co to jest złota i niebiska godzina w fotografii?

Wiadomo, że światło jest kluczowym elementem fotografii. Obowiązkowe jest zrozumienie, jak się zachowuje i jakie czynniki wpływają na to, jaką kolorystykę i atrakcyjność będzie miało zdjęcie. Kolor złoty niewątpliwie kojarzy się z bogactwem oraz wschodami i zachodami słońca. Kolor niebieski to morze i niebo. Dla każdego fotografa amatora czy profesjonalisty najważniejszy jest moment, kiedy zdjęcia np. krajobrazu są najpiękniejsze i najciekawsze. Złota i niebieska godzina to czas, kiedy świat wygląda najbardziej niesamowicie wręcz czasem bajkowo i to dzięki wschodom oraz zachodom słońca.

Co to jest złota godzina?

Od dawna trwają spory, ponieważ w języku angielskim jak polskim terminologia odrobinę się różni. W polskojęzycznej wersji mianem złotej godziny lub złotych godzin określa się okresy świtu i zmierzchu, przy czym zalicza się do tego zarówno momenty, w których słońce znajduje się nad horyzontem, jak i te, kiedy jeszcze/już go nie widać.W języku angielskim jest inaczej – istnieje podział na okresy „golden hour”, kiedy słońce wisi na niebie oraz „magic hour”, kiedy jest ukryte za horyzontem. Niesamowicie satysfakcjonujące jest robienie zdjęć o tych właśnie porach. Pamiętać należy, że w zależności od ukształtowania terenu, jak i szerokości geograficznej okres ten może się zdecydowanie różnić. W okresie wschodu i zachodu słońca obserwujemy mnóstwo żółto-złoto-czerwono-pomarańczowych ciepłych barw, a ciepłe światło nadaje niesamowity klimat nie tylko krajobrazom, ale i twarzom oraz architekturze.

co to jest złota godzina?

Co to jest niebieska godzina?

Ten czas jest zdecydowanie krótszy od złotej godziny. Jest to okres zaraz przed wschodem i po zachodzie słońca. Pierwszy poranny brzask to czas rozpoczęcia niebieskiej godziny oraz wieczorem, kiedy złota godzina przechodzi w niebieską i trwa to kilkanaście minut. Polsce trwa zaledwie kilkanaście minut. To jest okres, kiedy nad horyzontem nie widzimy już tarczy słońca. W niebieskiej godzinie zmieniają się barwy i zamiast ciepłych złocistych odcieni, panuje chłodniejszy kolor, co zapewnia nocny, niebieskawy nastrój. W niebieskiej godzinie jest ładny gradient od niebieskiego do pomarańczowego. Światła miejskie są zwykle wyłączone, ale ostatnie światło słoneczne nadal będzie pozwalało, aby rzeczy były widoczne bez pomocy z zewnątrz. Niebieska godzina najprościej to po prostu półmrok, który zapada zaraz przed rozpoczęciem i zakończeniem dnia.

Jak zrobić dobre zdjęcia w złotej i niebieskiej godzinie?

Chcąc zrobić najlepsze zdjęcia, warto spędzić trochę czasu na obserwacji nieba o poranku i prawie nocą. Oczywiście należy stawić się o określonej porze. W sieci znaleźć można aplikacje do ściągnięcia na telefon, a wiele z nich pozwala wyznaczyć złotą i niebieską godzinę z wysoką dokładnością. Wschody i zachody słońca to czas, gdy znajduje się ono w kadrze i jest mocny kontrast na linii horyzontu, więc należy wykorzystać wtedy filtr połówkowy. Pamiętać należy o statywie, ponieważ długa obserwacja nieba może zmęczyć nas trochę. Balans bieli i poziom światłomierza są przy tak zmieniającym się natężeniu światła bardzo istotne. W nowoczesnych aparatach mamy funkcję, która ustawia balans bieli tak, aby obraz był najbardziej neutralny kolorystycznie. W złotej godzinie należy ustawić balans bieli na światło dzienne dzięki temu zdjęcia wyjdą nam najciekawsze. Widoki podczas występowania złotej i niebieskiej godziny mają magiczny wymiar i robią spore wrażenie na odbiorcy. Widowiskowe zjawiska na niebie występują w momencie, gdy zmienia się pogoda i występują chmury. Można zaobserwować ich niesamowite kształty i strukturę.

Podsumowanie

Wiosna i lato sprzyja wycieczką i podróżą, więc momentów z pewnością nie zabraknie, aby sprawdzić swoje umiejętności. Pamiętać należy, aby sprawdzić dokładny czas wschodu i zachodu słońca. Reszta to praktyka. Im więcej prób, obserwacji światła oraz zmieniającego się nieba i świata tym lepsze mogą okazać się zdjęcia. Uważność, cierpliwość, dobry sprzęt oraz praktyka są kluczem do sukcesu. Początkowe naśladownictwo, a potem kreatywność i innowacyjność są kluczem do każdego sukcesu.

Ocena:
[Ilość: 1 Średnia: 5]