Warto wiedzieć

Co to jest RAW?

Będąc fanem fotografii niejednokrotnie w wielu artykułach dotyczących robienia zdjęć natknąć się można na zalecenia dotyczące wykonywania fotografii w formacie RAW. Co tak naprawdę oznacza to słowo. Dlaczego wielu profesjonalistów zaleca wykonywanie zdjęć w takim formacie i jak RAW wykorzystać w praktyce?

Co to jest plik RAW i czym różni się od JPG?

Z pewnością każdy, kto robi zdjęcia i korzysta z komputera spotkał się z formatem zdjęć JPG (lub JPEG) oraz niejednokrotnie natknął na RAW. Najkrócej jak można określić RAW to jest format zapisywania zdjęć w wersji surowej.

Plik JPG jest bardzo często używanym formatem obrazu, który można oglądać w prawie każdym urządzeniu. Łatwy do pobrania i udostępniania w mailu lub na Facebooku. Plik JPG, czyli skompresowany rozmiar pliku umożliwia szybkie załadowanie i udostępnianie zdjęć, ale obraz w tym wypadku ma znacznie mniejsze możliwości edycji, ponieważ większość użytecznych danych obrazu, z którymi pracują edytory obrazów, została odrzucona w celu zapisania rozmiaru pliku. Dodatkowo aparat stosuje wiele poprawek do obrazu np. dostosowanie nasycenia, kontrastu i ostrości obrazu.

co to jest plik raw?

Plik RAW to nic innego jak nieskompresowana wersja pliku obrazu. Zasadniczo aparat pobiera dane obrazu z czujnika i zapisuje je w nieedytowanym i nieskompresowanym formacie na karcie pamięci. Plik obrazu RAW jest mniej więcej taki sam jak liczba megapikseli aparatu. Każdy producent aparatu ma własny format plików RAW. Nie można ich pobrać i udostępniać jak w przypadku JPG. Minusem jest również to, że zajmują również więcej miejsca i nie mają uniwersalnego formatu plików. RAW ma jednak szereg zalet.

  • JPG: małe rozmiary plików, mniej więcej jedna czwarta rozmiaru pliku RAW
  • RAW jest unikalny dla każdego aparatu
  • RAW wymaga edycji przed udostępnieniem
  • RAW: znacznie większa kontrola nad ostatecznym obrazem. JPG ma ograniczoną kontrolę, ponieważ większość danych obrazu jest odrzucana
  • Obsługa RAW jest dostępna tylko w przypadku droższych aparatów,
  • RAW może przechowywać od 68 do 4,3 bilionów odcieni kolorów, w zależności od aparatu, co jest całkiem sporo!

Pliki RAW (z angielskiego „surowy”), pozwalają na zachowanie najwyższej jakości obrazu, oferowanej przez aparat, dając jednocześnie możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Format RAW charakteryzuje się dużym zakresem tonalnym oraz brakiem kompresji, przez co plik jest obszerniejszy. RAWy uważa się za cyfrowe odpowiedniki negatywów.

Jak włączyć zapisywanie w Raw ?

Każdy aparat, nawet nie każda marka, ale właśnie każdy aparat produkuje inne pliki typu RAW tzn. zapisuje specyficzny dla siebie zestaw danych. Zazwyczaj pliki takie nie są kompresowane, czyli jeśli mamy 5 megapikseli na matrycy, to będziecie musieli zapisywać plik 5 MB. Chcąc włączyć zapisywanie zdjęć w RAW należy ustawić tę funkcję w menu, natomiast warto przy każdym aparacie zapoznać się z instrukcją, która szczegółowo krok po kroku pomoże w rozwiązaniu problemu.

W przypadku Nikona wystarczą tylko 4 kliknięcia. Po wejściu w menu należy wybrać menu fotografowania, a następnie jakość zdjęcia. Wybrać RAW/NEF i zatwierdzić. Osobiście najczęściej wybieram RAW + JPG. Pozwala mi to na zrobienie wstępnej selekcji po przegraniu zdjęć na komputer. To oczywiście ma swoje wadę – szybciej kończy się miejsce na karcie pamięci, ponieważ zapisujemy dwa pliki robiąc jedno zdjęcie.

Jak wywołać pliki RAW?

Aby móc wywołać pliki w formacie RAW należy użyć do tego specjalnego programu. Najczęściej wybieranymi narzędziami przez fotografów jest Adobe Photoshop (rozbudowany program graficzny do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej) oraz Adobe Lightroom (program służący do przetwarzania obrazów uzyskanych za pomocą aparatów cyfrowych).

Ocena:
[Ilość: 0 Średnia: 0]